משקיעים

באיזה סוג חברות אתם משקיעים ?

ביג-טק 50 משקיעה בחברות טכנולוגיה בלבד, בעלות זיקה לישראל והמוכרות על ידי הרשות לחדשנות, העומדות לרוב בקריטריונים הבאים:

  • שווי חברה מעל 250 מיליון דולר
  • הכנסות שנתיות חוזרות של למעלה מ 10 מיליון דולר
  • קיימות לפחות שלוש שנים
  •  מושקעת בחברה לפחות קרן הון סיכון אחת מוכרת

כיצד אתם משקיעים בחברות ?

לרוב אנו קונים מניות מבעלי מניות קיימים ולעיתים ככל שמתאפשר משקיעים ישירות בחברות במסגרת סבבי גיוס כספים שהחברות עושות מעת לעת.

כיצד משקיע אמור לראות תשואה על ההשקעה ?

משקיע בשאיפה יראה תשואה משני אפיקים:

א. מימוש השקעות – ביג טק 50 משקיעה בחברות הצפויות להנפיק או להימכר לחברות בינלאומיות גדולות אחרות בתוך מספר שנים בודדות. האסטרטגיה של ביג-טק היא שבמעמד אירוע האקזיט השותפות מוכרת את אחזקותיה בחברה ומחלקת למשקיעים דיבידנד מהרווחים שנוצרו. לאחרונה עדכנה השותפות כי בכוונתה לחלק 100% מהרווחים נטו שנוצרו ובנוסף גם להחזיר את הקרן למשקיעים.

ב. עלית שווי ההשקעות – ברמה המתמטית – ככל ששווי הנכסים, קרי שווי חברות הפורטפוליו של ביג-טק עולה כך אמורה לעלות גם שווי יחידת ההשתתפות. עם זאת ידוע שישנם גורמים חיצוניים וגורמי מאקרו המשפיעים על שווי חברות נסחרות. שווי החברות אמור להתעדכן בכל עת שחברת פורטפוליו מבצעת סיבוב גיוס וכמובן בבוא העת בעת הנפקה או מכירתה.

מדוע אתם רוכשים מניות בשוק הסקונדארי ולא רק משקיעים בסבבי השקעה של החברות ?

ראשית אנו משקיעים בסבבים רשמיים של החברות ככל כשמתאפשר. יחד עם זאת, ביג-טק 50 מבצעת את השקעותיה בשוק הסקונדארי כיוון שהוא מאפשר גישה ליותר עסקאות פוטנציאליות בכל רגע נתון. הסיבה השנייה נוגעת לאסטרטגיה של ביג-טק 50 – השותפות שואפת להקים מדד של 50 חברות טכנולוגיה אשר נמצאות בשלב Late-Stage. על מנת לבנות אינדקס כזה נדרשת השותפות להשקיע סכום שנע בין מאות אלפי דולרים למיליוני דולרים בודדים בכל חברה. מאחר והחברות שאנו משקיעים בהם הם חברות עם שווים של מאות מיליוני דולרים ומעלה, מאד קשה להיכנס עם סכומים קטנים בסבבי גיוס רשמיים. ההפיך הוא הנכון בסקונדארי. בכך יש לנו גישה להרבה יותר עסקאות פוטנציאליות.

כיצד אתם קובעים את שווי החברה ומחליטים האם להשקיע בחברה ?

ראשית כל חברה צריכה לעמוד בקריטריונים שהוצגו בשאלה הראשונה. עבור כל חברה שאנו מתכננים להשקיע, אנו בונים את טבלת ההון שלה וטווח שווי. לרוב המידע מבוסס על הסיבוב האחרון של החברה. ככל שהסיבוב יותר עדכני כך לא נדרש לבצע התאמות. ככל שהסיבוב התרחש לפני זמן רב יותר – נדרש לבחון את ההתרחשות בחברה ולהעריך את שוויה המעודכן. אנו בוחנים את מצב המכירות של החברה, האם היא בצמיחה ומה הסנטימנט בשוק בנוגע אליה והאם התוכנית שלה הגיונית. לאחר שהחלטנו שהחברה עומדת בקריטריונים ונמצאת בצמיחה ואנו מעוניינים להשקיע בטווח המחירים שהוגדר – מתנהל המו"מ מול המוכר. לאחר הגעה להסכמה עקרונית עם המוכר, העסקה עולה לוועדת השקעות ודירקטוריון לאישור.

האם אתם מחוייבים למכור כאשר החברה הנפיקה ?

לא, תשקיפית ורגולטורית ביג-טק אינה מחויבת למכור לאחר שהחברה הנפיקה. הערך שביג-טק 50 מביאה למשקיעים היא את ההזדמנות להשקיע בחברות כשהן פרטיות ועד למועד הנפקתן או מכירתן. אחת שהחברה הנפיקה, אזי כל משקיע יכול להשקיע ישירות בחברה אם הוא מאמין בהמשך צמיחתה. לפיכך, ביג-טק 50 תמיד תממש את אחזקותיה אחת שהחברה הנפיקה ולא תהיה ספקולטיבית על המשך עלית שווי.

האם אתם יכולים למכור את מניות החברה מייד לאחר שהנפיקה ?

לרוב, בעלי מניות קיימים בחברות שהנפיקו, חסומים עם מניותיהם לתקופה של שישה חודשים שרק לאחריה הם יכולים לסחור ולממש אותם.

מה דמי הניהול ודמי ההצלחה של השותפות ?

בהתאם לתשקיף, דמי הניהול של השותפות עומדים על 0.8% שנתי מהנכסים המנוהלים ודמי ההצלחה עומדים על 20% מהרווחים נטו שהשותפות יצרה למשקיעים. ב"רווחים נטו" הכוונה שהשותפות מקזזת מהמימושים ברווח את המימושים בהפסד, ככל שהיו כאלה, לפני גביית דמי ההצלחה.. כמו כן בנוגע להוצאות חשוב לציין שישנן עלויות שוטפות המושתתות ישירות על השותפות ולא נכללות בדמי הניהול.

מוכרים (בעלי מניות בחברות טכנולוגיה)

באיזה סוג חברות אתם מחפשים להשקיע ?

השותפות מחפשת לרכוש מניות בכל חברה עם זיקה ישראלית, עם הכנסות ובעלת שווי שניתן לה במסגרת הסיבוב האחרון של כ 250 מיליון דולר. גם אם לא בטוחים האם החברה שלכם עומדת בקריטריונים – מוזמנים ליצור קשר ונוכל להגיד לכם האם החברה מעניינת את ביג-טק 50.

מלבד מניות, האם אתם קונים גם אופציות של עובדים ?

המנדט של ביג-טק 50 הוא לרכוש מניות בחברות טכנולוגיה או לרכוש אופציות שהבשילו וניתן להמיר אותם כעת למניות. ביג-טק לא נותנת הלוואת עבור מימוש אופציות וחלוקת רווחים עתידית ללא החלפת בעלות.

האם יש סכום מינימום שאתם רוכשים ?

ביג טק רוכשת במינימום חצי מיליון דולר של מניות וללא מגבלה כלפי מעלה (אנו יודעים להביא קונים איכותיים נוספים במידת הצורך). ברור לנו ששווי העסקה לא תמיד ידוע עם היציאה לדרך ולכן הכי טוב ליצור קשר ויחד נראה האם שווי המניות שלכם עומד בדרישות המינימום. ניתן תמיד לצרף מספר עובדים לאותה עסקה ובכך להגיע לסכום מינימום.

כיצד מתבצע התהליך ?

התהליך הוא יחסית פשוט, יעיל ודיסקרטי – לאחר פניה אלינו ווידוא שהחברה אכן מעניינת אותנו, נקבע פגישת הכרות בה נדון על גודל העסקה והרצונות שלך המוכר. בשלב הבא שני הצדדים אוספים את המידע הנדרש ככל שביכולתם להשיג על החברה, מצבה העסקי, גיוסים אחרונים, שווים ומבנה ההון ומתקיימת שיחה נוספת לקביעת השווי העסקה והמחיר למניה. כמובן שאם אתם היזמים עצמם או עובדים בחברה, אזי המידע קיים ונידון תחת NDA. לאחר דיון והסכמה על המחיר חותמים על Term Sheet (זיכרון דברים) ופונים לחברה על מנת להתניע את תהליך האישורים בתוך החברה שכולל ויתור של בעלי מניות קיימים על זכות הסירוב הראשונה ולעיתים נדרש גם אישור של הדירקטוריון לעסקה. לאחר שמגיעים האישורים מהחברה – חותמים על המסמכים הסופיים ומבצעים את העברת הכסף והעברת המניות. סה"כ התהליך לוקח כחודש ימים במינימום ותלוי בין השאר במשך הזמן שלוקח לחברה לאשר את העסקה.

האם אתם רוכשים בשקלים או בדולרים ?

שווי החברות וסבבי הגיוס הם בדולרים ולכן העסקה היא דולרית ואנו מעבירים דולרים.

אלו עלויות כרוכות בביצוע עסקה אתכם ?

בסבירות גבוהה העלויות בעת ביצוע עסקאות איתנו הן הנמוכות ביותר שתמצאו. אנו לא גובים עמלת תיווך מאחר ואתם מדברים ישירות עם הרוכשים וכמו כן איננו דורשים פיצוי כספי במידה ומופעלת זכות סירוב ראשונה ובעל מניות אחר נכנס בנעלינו בעסקה. ההוצאה העיקרית היא על עורך דין שילווה אתכם אך גם זה אינו חובה מאחר ואנו יודעים להעמיד את החוזים הנדרשים והעסקאות אינן מורכבות לרוב. לעיתים החברה עצמה מבקשת שעורך דין מטעמה יכתוב את ההסכם ואז מתחלקים בהוצאות.

המניות / אופציות שלי עדיין אצל הנאמן, האם זה בעיה ?

כל עוד האופציות הבשילו אז אין בעיה שהן אצל הנאמן . כנ"ל לגבי מניות.

אם נדרש לשלם מס הכנסה על המכירה ?

כן. גובה המס תלוי בהאם המניות מסווגות תחת סעיף 102 המכיר בהם כרווח הון. מומלץ להתייעץ עם רואה החשבון שלכם.

בעלי מניות בחברות בשווי של מעל 250 מליון דולר?

מלא את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר בהקדם

תודה!
פנייתך התקבלה בהצלחה

נציגנו ישובו אליכם בהקדם